Współpraca z otoczeniem

 

Partnerzy krajowi:

  • współpraca z liceami: Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu, II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Brzegu, Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistach Polskich w Rydułtowach, Zespołem Szkól im. J. Kilińskiego w Krapkowicach, Zespołem Szkół w Ozimku polegająca na udzieleniu patronatu nad prowadzonymi w szkole profilami kształcenia społeczno-prawnego, wspieraniu uczniów klas humanistycznych z elementami dziennikarstwa lub prawa w poznawaniu zagadnień prawno-adminstracyjnych poprzez organizację wykładów otwartych, konferencji i warsztatów, opieka nad klasami przez Koła Naukowe Wydziału, współpraca w zakresie realizowanych przez Wydział naukowych i dydaktycznych projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
  • współpraca z Urzędem Miasta Opola przejawiającą się skoordynowanymi działaniami na wybranych polach, w tym wspierania rozwoju naukowego studentów Wydziału Prawa i Administracji zrzeszonych w ramach działających na Wydziale Kół Naukowych, w postaci w organizowania wydarzeń naukowych zakładających m.in. rozpowszechnianie wizerunku Miasta  i Uniwersytetu jako partnerów poprzez wzajemną promocję
  • współpraca z Okręgową Radą Adwokacką w Opolu polegająca na współorganizacji konferencji naukowych, w tym m.in. II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawa i obowiązki członków rodziny – równe prawa w życiu rodzinnym” (Opole, 10 maja 2018 r.)
  • współpraca z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu polegająca na współorganizacji piątego Jubileuszowego Forum Prawa Mediów Elektronicznych (kwiecień 2019 r.) oraz Summer School in Law na temat praktycznych aspektów prawa międzynarodowego prywatnego (lipiec 2018 r.).
  • współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Opolu w postaci współorganizacji konferencji w tym, m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawa i obowiązki członków rodziny – równe prawa w życiu rodzinnym” (Opole, 10 maja 2018 r.) oraz Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawa i obowiązki członków rodziny. Teoria i praktyka” (Opole, 17 maja 2017 r.)
  • współpraca z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta w Opolu polegająca na rozwoju świadomości konsumenckiej oraz promowania przykładów dobrych praktyk, m.in. poprzez prowadzenie badań dotyczących bieżącej praktyki Rzecznika Praw Konsumentów, analizy praktyki stosowania prawa, w tym orzecznictwa w sprawach konsumenckich.

Partnerzy zagraniczni:

  • umowy z uniwersytetami zagranicznymi
  • współpraca z organizacjami międzynarodowymi i ich instytucjami: działalność dr. hab., prof. UO Dariusza Szostka jako członka Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) przy Komisji Europejskiej; działalność dra hab., prof. Jerzego Jendrośki jako eksperta prawnego Komisji Gospodarczej ONZ dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC) w zakresie dostępu do informacji o środowisku, udziału społeczeństwa w ochronie środowiska oraz dostępu do sądu w sprawach ochrony środowiska; działalność dr Alicji Jagielskiej-Burduk oraz dr. hab., prof. UO Piotra Steca w charakterze arbitrów pierwszego międzynarodowego sądu arbitrażowego ds. sztuki w Hadze.
  • współpraca z administracją rządową i samorządową innych państw: działalność dra hab., prof. UE Jerzego Jendrośki jako eksperta prawnego rządów Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Chin, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Mołdawii, Gruzji, Ukrainy, Uzbekistanu, Bułgarii, Albanii w wprawach reformy prawa ochrony środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, procedur transgranicznych, strategicznych ocen oddziaływania na środowisko, dostępu do informacji, udziału społeczeństwa oraz dostępu do sądów.